Sommarhälsningar från Resinit AB
30 juni 2021
Till alla kunder, leverantörer och medarbetare önskar vi en Glad Sommar. Efter ett fartfyllt och fortsatt expansivt första halvår 2021 så har Resinit AB semesterstängt vecka 28 till 31.
Under våren 2021 har arbete med att ytterligare förbättra Resinit AB verksamhetssystem genomförts i samband med förnyelserevision. Från och med juni-2021 har vi nu uppdaterade certifikat ISO9001 och ISO14001 vilket är giltiga 3 år framåt. Certifikat finns att ladda ner på sidan information.
Nu ser vi fram mot ett händelserikt kvarvarande halvår av 2021 med flera spännande nyheter.
Fram till dess önskar vi alla en utomordentligt fin sommar.
Nyheter
-
God jul och gott nytt år!
2025-12-18Resinit avslutar året med att tacka alla våra gamla och nya kunder, leverantörer och vår personal för ett framgångsrikt 2025. Vi fortsätter denna resa in i det nya året med att vi behöver bli flera medarbetare i vår organisation så vi kan fortsätta vår utvecklingsresa.
Läs hela nyheten » -
Vi behöver bli fler och söker nu CNC-operatörer och Mätoperatör
2025-12-17Resinit AB är inne i en expansiv fas och nu söker vi dig som vill utvecklas tillsammans med oss. Vi är ett kompetensföretag som hjälper våra kunder med bearbetning, mätning och montage av komponenter som sedan blir viktiga delar i våra kunders produkter inom bland annat medicinteknik och försvarsindustri. Vår ambition är att vara ledande i att erbjuda våra medarbetare en trivsam och säker arbetsmiljö och ett betydelsefullt jobb.
Läs hela nyheten » -
Välkommen till Resinit på Elmia Subcontractor 2025
2025-10-22Monter B01:36. 11-13 November 2025 pågår norra Europas ledande underleverantörs-mässa. Resinit AB finns på plats tillsammans med våra systerföretag i XANO-koncernen.
Läs hela nyheten » -
Midsommar – dags att summera första halvåret
2025-06-18Midsommar står runt hörnet och med det möjligheten att göra summering av första halvåret 2025. Vi har under perioden upplevt en mycket positiv utveckling och har stundtals haft svårt att möta Era krav avseende korta leveranstider. För att anpassa oss till efterfrågan, har vi har under våren lyckats knyta till oss flera medarbetare med den kompetens vi efterfrågar. Vissa har redan börjat och flera kommer börja den närmaste tiden. Detta gör vi tack vare positiva signaler från våra kunder samt för att möjliggöra vår ambition att växa och att kunna ha tillgängliga resurser för Dig som kund och Dina framtida behov.
Läs hela nyheten »