Vi utökar vår maskinkapacitet

31 januari 2022

För att möta efterfrågan inom bearbetade polymera artiklar har Resinit investerat i ytterligare ny maskinkapacitet.

Ett av de senaste tillskotten är en 5-axlig Variaxis fler-OP maskin inklusive robotiserad palettbetjäning vilken togs i serieproduktion under oktober/november 2021. Samt en avancerad Quadrexsvarv vilken installeras under vecka 4 och 5. Båda maskiner är av fabrikatet Mazak.
 
Resinit har även investerat i en 3D skrivare för polymermaterial. Dess primära syfte är test och prototypframtagning samt framtagning av produktionstekniska hjälpmedel. 

Nyheter

  • Välkommen till Resinit på Plastteknik Nordic 2025

    2025-04-10

    7-8 Maj pågår Plastteknik Nordic vid Malmömässan, Nordens ledande mässa för plast- och gummiindustrin. Resinit finns på plats i monter C:26.

    Läs hela nyheten »
  • CNC-operatör

    2025-02-03

    Resinit AB är inne i en expansiv fas och vi söker dig som vill utvecklas som CNC-operatör. Vi har möjlighet att erbjuda arbete på både vår svarv- och fräsavdelning. Du kommer att vara en del i ett team som precisionsbearbetar komponenter i konstruktionsplaster som sedan ingår i produkter till bland annat medicinteknisk utrustning.

    Läs hela nyheten »
  • Välkommen till Resinit på Elmia Subcontractor 2024

    2024-10-23

    12-14 November 2024 pågår norra Europas ledande underleverantörs-mässa. Resinit AB finns på plats tillsammans med våra systerföretag i XANO-koncernen.

    Läs hela nyheten »
  • Välkommen till Resinit på Advanced Engineering 2024

    2024-02-29

    Resinit AB finns på plats tillsammans med sex systerföretag inom XANO-gruppen.

    Läs hela nyheten »